Od 22. travnja 2021. do 22. travnja 2022. obilježavali bismo

500. obljetnicu  prve tiskane hrvatske autorske knjige

na hrvatskome jeziku (splitskoj čakavici) Oca Hrvatske Književnosti,

kako predlaže Inicijativni odbor DPHJ-a za proglašenje Juditine godine.

Zanimljivo, hrabra biblijska djeva Marulova Judita,

junakinja skladna renesansnoga spjeva od 2126 dvostruko rimovanih

dvanaesteraca u šest pjevanja stvorena splitskim hrvatskim genijem,

dijeli svoju obljetnicu s okruglih 50 godina hrvatskoga proljeća

i  450. obljetnicom pogubljenja Zrinskoga i Frankopana.

U svjetskome kontekstu ove se godine obilježava 700. obljetnica smrti

talijanskoga genija Dantea Alighierija i 200. godišnjica rođenja

ruskoga genija Fjodora Mihajloviča Dostojevskoga. 

 

Hrabra biblijska i Marulićeva djeva Judita, junakinja skladna renesansnoga spjeva od 2126 dvostruko rimovanih dvanaesteraca u šest pjevanja stvorena splitskim hrvatskim genijem, dijeli svoju 500. obljetnicu s okruglih 50 godina hrvatskoga proljeća450. obljetnicom pogubljenja Zrinskoga i Frankopana u hrvatskome kontekstu, dok se u svjetskome kontekstu obilježava 700. godišnjica smrti Dantea Alighierija i 200. godišnjica rođenja Fjodora Mihajloviča Dostojevskoga.


Ono što želimo istaknuti kao srž inicijative jest svijest o hrvatskome nacionalnom identitetu u europskim okvirima od samih početaka srednjovjekovne europske civilizacije, ta ne zaboravimo da Hrvatska ima devet neprocjenjivo vrijednih knjiga inkunabula, devet sakralnih prethodnica Marulićeva autorskoga djela, a da je s pojavom velikoga Marula hrvatska književnost bila ravnopravnim i važnim dionikom europske predrenesansne i renesansne kulture u najširim, svjetskim razmjerima.

Judita, biblijska djeva koja je nadahnula mnoge umjetnike u različitim umjetnostima
Caravaggio, Judita (isječak)

Budimo ponosni: malen prostor, malobrojan narod, velika kultura! Ushićeni dakle vrijednošću hrvatske kulturne baštine, u ovoj 2021. godini – godini čitanja, Josipova jezična galerija u cijelosti i s ponosom prenosi tekst Anđelke Rihtarić, prof., predsjednice Inicijativnoga odbora  Društva profesora hrvatskoga jezika za obilježavanje 500. obljetnice tiskanja Judite Marka Marulića.
Projekt Juditina godina
Inicijativni odbor Društva profesora hrvatskoga jezika za obilježavanje 500. obljetnice tiskanja Judite Marka Marulića (Branimir Romac, Marina Marijačić, Sanja Miloloža i Anđelka Rihtarić) posjetio je danas dvije ustanove.
U Agenciji za odgoj i obrazovanje primila nas je ravnateljica dr. sc. Dubravka Brezak, s kojom smo dogovorili pokretanje inicijative pri Hrvatskome saboru za proglašenje Juditine godine te aktivnosti njezina otvaranja.
Dogovoreno je da će prijedlog za proglašenje Juditine godine – od 22. travnja 2021. do 22. travnja 2022. – saborskome Odboru za obrazovanje, znanost i kulturu zajednički uputiti Agencija za odgoj i obrazovanje i Društvo profesora hrvatskoga jezika.
Također je dogovoreno održavanje prvoga webinara, koji će biti svojevrstan uvod u Juditinu godinu. Webinar organizira Društvo u suradnji s Agencijom, tako da će se sudionici moći prijaviti preko sustava ettaedu te će potvrde o stručnome usavršavanju zajednički izdati Agencija i Društvo.
Ono što je proželo čitav susret i ostalo kao njegov dobar okvir jest potpora i otvorenost na suradnju ravnateljice Agencije za odgoj i obrazovanje.

Zlatko Krilić, Sanja Miloloža, Marina Marijačić, Anđelka Rihtarić, Branimir Romac

Sastanak u Društvu hrvatskih književnika kod domaćina, predsjednika Društva Zlatka Krilića protekao je kao oluja dobrih ideja i još boljega raspoloženja. Društvo hrvatskih književnika otvoreno je za suradnju u mnogim područjima, rado će nam biti partner u obilježavanju Juditine godine, ali i u ostalim projektima u kojima će se naša dva Društva prepoznavati i nalaziti zajednička polja interesa.
Vjerujemo da ćemo vas uskoro moći obavijestiti o idućim aktivnostima.
Anđelka Rihtarić
Sanja Miloloža, foto: Branimir Romac